Biblioteka Nowa Wieś Lęborska

Biblioteka Nowa Wieś Lęborska

Biblioteka Nowa Wieś Lęborska

Biblioteka Nowa Wieś Lęborska

Biblioteka Nowa Wieś Lęborska


#5 Kreatywny poniedziałek

Zabawa z dzieckiem

Czy często zdarza Wam się słyszeć od dziecka: „Nudzi mi się…”? Będąc z dzieckiem w domu łatwiej nam znaleźć zajęcie. Zawsze pod ręką jest książka, gra planszowa czy nawet kartka papieru. Ale co robić z dłużącym się czasem w przychodni lekarskiej lub na spacerze, gdy malec nie zachwyca się urokami przyrody tak jak my?

Proponujemy Wam dziś grę „Sekrety półek sklepowych”, czyli mały sprawdzian z asortymentu sklepów.  Na czym zabawa polega?  Powiedz np. "sklep AGD", a malec niech powie jedną rzecz, jaką można tam kupić. Wbrew pozorom, nie jest to proste zadanie. O ile pociecha poradzi sobie z produktem z warzywniaka, to już z artykułami sprzedawanymi w drogerii, może mieć kłopot. Wymieniłaś już wszystkie rodzaje sklepów? Czas na zawody. Niech dziecko wymieni rzeczy, które kojarzą mu się z konkretną pracą, np. szewca, nauczyciela czy lekarza. Ciekawi jesteśmy, czy przy bibliotekarzu wymieni książkę, czy zaskoczy Cię czymś innym? Udanej zabawy!

 

Chwila dla Ciebie

Wybielająca pasta do zębów

Składniki:

  • pół szklanki oleju kokosowego (najlepiej nierafinowanego)
  • 4 kapsułki węgla aktywnego (do kupienia w aptece bez recepty)
  • Ewentualnie kilka kropli olejku miętowego

Kolor zębów to głównie kwestia genów, jednak w pewnym stopniu możemy na niego wpływać poprzez stosowanie właściwych środków. Drogeryjne i apteczne preparaty wybielające, choć skuteczne, bywają czasami szkodliwe. Zawarte w nich substancje ścierające uszkadzają szkliwo, przez co zęby są mniej odporne na działanie enzymów, kwasów oraz bakterii. Dobrą, a przy tym skuteczną alternatywą jest domowej produkcji pasta wybielająca. Wystarczy zmieszać ze sobą olej kokosowy oraz węgiel aktywny, aby uzyskać świetny preparat wybielający zęby. Krople miętowe stanowią dodatek smakowo - aromatyzujący.

Gotową pastę najlepiej przechowywać w szklanym słoiczku, w zacienionym i chłodnym miejscu.