73 ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA W GETCIE WARSZAWASKIM

19 kwietnia obchodziliśmy 73 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Już po raz kolejny w rocznicę powstania Muzeum Historii Żydów Polskich "POLIN" przygotowało dla bibliotek i szkół akcję społeczno- edukacyjną "Żonkile".

Biblioteka zaprosiła uczniów gimnazjum w Nowej Wsi Lęborskiej, która usłyszała historię młodych bojowców Żydowskiej Organizacji Bojowej, ich heroiczne decyzje, walkę o możliwość wyboru jak chcą umierać. Młodzież spróbowała zmierzyć się z dylematami przed którymi siedemdziesiąt trzy lata temu stanęli ich rówieśnicy.

Muzeum Historii Żydów Polskich "POLIN" przygotowało film " Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim". Sercem filmu było pokazanie przebiegu powstania z uwzględnieniem motywów i racji postępowania poszczególnych bohaterów. Ta część filmu, aby dogłębnie mogła dotrzeć do młodzieży została zrobiona metodą animacji poklatkowej.

Bohaterowie walczący: Mordechaj Anielewicz- ps. Marian; Marek Edelman; Symcha Ratajzer -ps. Kazik; Celina (Cywia) Lubietkin; Tosia Altman.

W ostatniej części spotkania gimnazjaliści przygotowali plakaty upamiętniające powstanie w getcie warszawskim.

Projekt odbywał się pod patronatem Minister Edukacji Narodowej i wojewódzkich kuratorów oświaty.