79 rocznica powstania w getcie warszawskim

19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a także jednym z pierwszych powstań w  okupowanej przez Niemców Europie. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN od 2013 roku organizuje akcję Żonkile upamiętniającą to wydarzenie.

Kulminacją represji wobec Żydów było wydanie w 1940 roku rozporządzenia o „ograniczeniu swobodnego wyboru miejsca zamieszkania”. W czasie okupacji Niemcy utworzyli w polskich miastach i wsiach około 600 gett – obszarów przymusowego osiedlenia Żydów. 2 października 1940 roku utworzono getto w Warszawie. Zajmowało powierzchnię 307 hektarów, otaczał je ceglany mur. Zostało zamknięte 16 listopada 1940 roku. Do getta przesiedlono Żydów z innych części miasta, a nieżydowskich mieszkańców zmuszono do przeniesienia się poza jego obręb. Do getta deportowano Żydów z innych, często bardzo odległych, miejscowości. W szczytowym okresie uwięzionych tu było około 460 tysięcy osób.

materiał: Muzeum POLIN