Małe ważne książeczki

Warsztaty "Małe ważne książeczki", króre zostały przeprowadzone w bibliotece koordynowane były przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, przy współpracy z wydawnictwem "Widnokrąg".

Zajęcia odbyły się na podstawie ufundowanej przez wydawnictwo książki "Był gdześ haj taki kraj. Była gdzieś taka wieś" Franciszki i Stefana Themersonów. Książki o nietypowyn wyglądzie 2w1, czyli jedna a tak naprawdę dwie książki, z każdej strony inna.

Jest to książka autorów awangardowych, poszukujących i eksperymentujących. Autorzy uważali, że książka powinna być traktowana jak przedmiot sztuki- jako idealna kompozycja słowa, ilustracji oraz typografii.

Dzieci przy tej okazji poznały inne nietypowe książki: trójwymiarowe, książkę w formie harmonijki "Emigracja"- napisaną na papierze "amate", książki napisane metodą Braill'a. W trakcie zajęć poznały również zabawne funkcje języka takie jak: rytmiczne, brzmieniowe i sematyczne. Sprzyją one rozwojowi wyobraźni, ćwiczeniu pamięci i spostrzegawczości.

Celem spotkania było uaktywnienie twórczych postaw dziecka w rozwoju mowy.

Współczesne wydanie książki "Był gdzieś haj taki kraj. Była gdzieś taka wieś" zostało dofinsowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.