#9 Kreatywny poniedziałek

Gniotki
Gniotek to sensoryczna zabawka służąca do ściskania, miętoszenia, rozciągania, dzięki czemu ćwiczy palce i siłę nacisku. Często wykorzystywany jest w terapii integracji sensorycznej, ale także pomaga w odstresowaniu się. Zgniatanie balona wypełnionego mąką świetnie odpręża i pozwala wyrzucić z siebie negatywne emocje, wprawiając w dobry nastrój. Nic dziwnego, że ten tani przedmiot może na dłuższą chwilę zająć zarazem malucha, jak i dorosłego.

Do wykonania Gniotka przygotujcie:
• balon,
• mąkę ziemniaczaną,
• łyżeczkę,
• lejek,
• butelkę 500 ml,
• pędzelek lub ołówek,
• włóczkę lub wstążkę,
• niezmywalny flamaster.

Na początku wsypujemy mąkę ziemniaczaną do wysokości 1/2 lub 3/4 butelki w zależności od wielkości balona. Najlepiej użyć do tego lejka. Lejek może się zatykać, więc w jego odtykaniu najlepiej pomóc sobie trzonkiem pędzelka lub ołówkiem. Następnie dmuchamy balon, skręcamy go i zakładamy na butelkę. Teraz butelkę obracamy w taki sposób, aby mąka przesypała się do nadmuchanego balona. Gdy balon jest już pełny, ponownie go skręcamy i ściągamy go z butelki, powoli spuszczając z niego powietrze. Zawiązujemy supeł tuż nad częścią z mąki, przywiązujemy fryzurę z włóczki lub wstążki, a flamastrem dorysowujemy buzie. Nasz gniotek jest już gotowy do zabawy.

Pomysł pochodzi z książki Akademia gier i zabaw. Zrób to sam" wydawnictwa Martel.